Letný kurz Manželských stretnutí - 2.turnus (Stará Ľubovňa 17.–24.7.2022)

Stretli sme sa v Starej Ľubovni v nedeľu 17. 7. 2022, po druhý raz v hoteli SOREA v Ľubovnianskych kúpeľoch.

Tento rok pod vedením pápeža Františka  prebieha Synoda o synodalite a v tomto duchu sa niesli aj tohoročné Manželské stretnutia.

Téma Manželských stretnutí v súlade so Synodou bola daná motívom „Spolu na ceste“, pre nás manželov na ceste k svätému manželstvu.

Zišli sme sa preto, aby sme sa pravdivo pozreli na našu spoločnú cestu vo svojom manželstve a poskytli mu celý týždeň, v ktorom si vytvoríme lepšie podmienky na túto spoločnú cestu k svätosti nášho manželstva.

Prišlo nás 36 manželských párov z 27 obcí, ich 47 detí, 20 animátoriek a animátorov, traja kňazi a hlavná animátorka. Dvanásť párov prišlo medzi nás po prvý raz.

Po ceste pre niektorých dlhšej, pre niektorých kratšej, nás v hoteli posilnili večerou a po nej sme začali náš spoločný týždeň svätou omšou, potom nasledovalo privítanie a základné informácie.

A už nasledoval program kurzu:

Každý ďalší deň sme mali možnosť začať spoločnou rannou modlitbou v prednáškovej sále.

Potom nasledovali prednášky, práca v skupinkách, sväté omše, rozhovory s Bohom v kaplnke, rozhovory medzi manželmi, rozhovory medzi priateľmi, sprevádzané rôznymi prejavmi radosti manželov, rodičov, detí a animátorov.

Hlavný program tvorili prednášky napísané životom jednotlivých manželstiev, odprednášané manželskými pármi, účastníkmi celého kurzu. Odznelo 9 prednášok. Keďže sme museli kurz skrátiť o deň, boli do jednej prednášky spojené témy „Základy komunikácie“ a „Vyjadrovanie pocitov“ pod spoločným názvom „Základy komunikácie a vyjadrovanie pocitov“ a téma napĺňania potrieb a téma prejavovania pozorností boli spojené do jednej prednášky „Napĺňanie potrieb manželov a prejavy lásky“. Pred jednotlivými prednáškami nás do ich tém uvádzali milé básnické dielka z pera nášho manželáka Mira.

Následné stretnutia v skupinkách (po 4 manželské páry) boli priestorom na rozhovory na tému prednášky, na pravdivé spoznanie aktuálneho stavu nášho manželstva, na hľadanie nových podnetov do ďalších spoločných dní a rokov.

K podnetom nám prispieval aj don Marian v pravidelnom rannom slovku a v kázňach, kde nám predkladal myšlienky z katechéz, či diel posledných svätých otcov k téme obyčajno-neobyčajnej cesty svätosti manželstva.

Pre nás manželov kurz vyvrcholil maturitou. Tento rok to bola skúška vedúca k predĺženiu platnosti manželského vodičského preukazu. Všetci sme boli veľmi radi, že sme získali počas kurzu ďalšie vedomosti a zručnosti na to, aby sme ich vedeli lepšie využívať pre dobro nášho manželstva.

Vyvrcholením maturitného dňa bola slávnostná svätá omša spojená s obnovou manželského súhlasu.

Okrem prednášok a práce v skupinkách sme mali ešte ďalší, doplnkový program. V utorok večer sme sa v skupinkách modlili za potreby jednotlivých členov skupiniek a vnímali sme to ako požehnaný čas. V stredu nám rodinné voľné popoludnie dalo priestor spoznať okolie Starej Ľubovne. Rodiny strávili čas návštevou Ľubovnianskeho hradu či skanzenu, Litmanovej, Levoče alebo Bardejova, stretnutiami so známymi a viacerí sa osviežili aj v hotelovom bazéne.

Vo štvrtok počas obedňajšej prestávky sme mali možnosť využiť ponuku vydavateľstva Don Bosco a nakúpiť si rôzne knižky.

V piatok popoludní sme si zopakovali úspešný vlaňajší Deň rodiny. Animátori pripravili pre všetky rodiny olympiádu. Tá začala ako každá iná - slávnostným otváracím ceremoniálom. Na súťažiacich, teda celé rodiny, čakalo 14 disciplín, v ktorých sa všetci zadýchali, zapotili, zasmiali a zabavili, ale najmä strávili čas spoločne. Po večeri bol pripravený DJ Peťo s tanečným večerom pre všetkých.

Do tretice bola v tento večer možnosť individuálnej konzultácie na tému zodpovedné rodičovstvo.

V nedeľu dopoludnia sme sa rozlúčili posledným stretnutím v prednáškovej sále. Posledné spoločné chvíle tradične patrili aj požehnaniu mamičiek v požehnanom stave (teraz bola medzi nami iba jedna) a následne požehnaniu všetkých účastníkov, ktoré nám udelil don Marián.

Hlavný program by sa nemohol konať bez pomoci animátorov, ktorí sa trpezlivo pod vedením hlavnej animátorky Lydky starali o naše deti. Každý deň dopoludnia i popoludní počas našej práce na prednáškach a v skupinkách. O ich formáciu a duchovné sprevádzanie sa staral don Jožko. Všetkým zo srdca ďakujeme.

Manželáky by neboli manželákmi bez kňazov pripravených slúžiť manželom. Don Marián a don Dominik sa celý týždeň starali o nás po duchovnej stránke. Slúžili sväté omše, boli našimi poslucháčmi, radcami, sprevádzali a usmerňovali nás v tom, čo sme potrebovali. Vysluhovali sviatosť zmierenia, povzbudzovali nás svojou prítomnosťou, svojím slovom i úsmevom. Ďakujeme našim kňazom, nech ich Pán odmení!

Ďakujeme všetkým slúžiacim - organizátorom, prednášajúcim, VPS-kám, hudobníkom a spevákom, kľúčiarom, zvukárom, manželom vedúcim ranné modlitby, tým, ktorí sa starali o kaplnku a každému, kto sa akýmkoľvek spôsobom zapojil a poslúžil tomuto spoločenstvu – napríklad aj úsmevom, dobrou náladou, vnímavosťou na potreby druhých, čo všetko umocňovalo prežívanie manželákov v kruhu príjemného spoločenstva.

Ďakujeme nášmu Pánovi za dielo MS, za to, že sme do neho boli prizvaní. Ďakujeme Pánovi za to, že chceme a môžeme žiť v manželstvách a rodinách a že môžeme cez ne ohlasovať evanjelium v dnešnom svete.

A zo Starej Ľubovne sme sa rozišli do Novej „Ľúbovne“, ako nás povzbudil don Marián.

Juraj a Joja Červeňovci