Aktivity



Stretnutie VPS II (Martin 27.-29.1.2006)

„Vy ste soľ zeme. Ak soľ stratí chuť, čím ju osolia? Už nie je na nič, len ju vyhodiť von, aby ju ľudia pošliapali. Vy ste svetlo sveta. Mesto postavené na návrší sa nedá ukryť. Ani lampu nezažnú a nepostavia pod mericu, ale na svietnik, aby svietila všetkým, čo sú v dome. Nech tak svieti vaše svetlo pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky a oslavovali vášho Otca, ktorý je na nebesiach.“ Tieto verše: 13.-16. z 5.kapitoly Matúšovho evanjelia boli mottom stretnutia VPS 2 v Martine v Domove mládeže pri Strednej priemyselnej škole 27.-29.januára 2006. Metropola Turca nás privítala pravým zimným počasím s tuhým mrazom a množstvom snehu.

V piatok večer po krátkom spoločnom stretnutí všetkých, ktorým sa podarilo doraziť na svojich štvorkolesových tátošoch, sme sa stretli v skupinkách a zamýšľali sme sa nad niekoľkými otázkami:

1.Čo príjemné – nepríjemné sme prežili na MS v lete v Banskej Bystrici a na obnove v Gabčíkove?,

2. Na čo sme boli pripravení v službe VPS a čo nám chýbalo v príprave?

3. Vlastné postrehy, nápady, pripomienky k letnému kurzu, obnovám, stretnutiam VPS

Nasledovala svätá omša, ktorú celebroval Don Marián Valábek. V homílii sa dotkol témy ľudskej sexuality a konkrétne cudzoložstva kráľa Dávida s Betsabe. Nasledovala vražda jej manžela Uriáša. Ale Dávid mal svedomie. Toto cudzoložstvo sa skončilo najkrajším žalmom pokánia /Žalm 51/. Jeho situácia je výzvou aj dnes, aby sme si dali pozor na podnety, ktoré dávame, ale aj tie, ktoré konzumujeme.

Po krátkej tichej adorácii bolo stretnutie super vépeesiek, ktoré mali usmerňovať prácu v skupinkách.

Zaspávali sme unavení, ale zvedaví, čo nás čaká cez víkend.

Sobotu sme začali rannými modlitbami, ktoré viedol Albín Kolek. Po raňajkách sme sa sústredili na prednášku Dona Mariána „Dve či tri generácie spolu?“ Zameral sa na štvrté prikázanie Desatora: „Cti svojho otca a svoju matku“, ktoré sa týka nielen vzťahu k rodičom, ale aj celej ľudskej rodiny. Aby vznikla rodina, musí sa naplniť verš zo Starého a rovnako aj z Nového zákona „Preto muž opustí svojho otca i matku a pripúta sa k svojej manželke a budú dvaja v jednom tele.“ /Gn 2:24,Mt 19:5,Mk 10:7-8,Ef 5:31/. Cirkevní otcoviaučili, že rodina je „domáca cirkev“, „malá cirkev“. Ján Pavol II. sa odvolával sa na civilizáciu lásky ako na možný systém života a ľudského spolužitia. Láska nie je utópiou. Je daná človeku ako úloha, ktorú má uskutočniť s pomocou Božej milosti. Je zverená mužovi a žene vo sviatosti manželstva ako základný princíp ich „povinnosti“ a stáva sa pre nich základom vzájomného záväzku: najprv manželského a potom otcovského a materského. Rodina je vyjadrením a prameňom takej lásky. Cez ňu prechádza hlavný prúd civilizácie lásky, ktorá v nej nachádza svoje „sociálne základy“. V Božom pláne je rodina prvou školou človeka. Učíme sa v nej láske, modlitbe. V nej sa učíme milovať Boha. Je to miesto, kde sa ja a ty pretavuje na my. Sviatosť manželstva dáva v rodine manželom dve milosti: na vzájomný vzťah a na výchovu. V súvislosti s výchovou detí vytvára rodina príklad a priestor na voľbu povolania a je prípravou na manželský život. V dnešnej dobe je potrebná solidarita medzi rodinami. Cirkev sa modlí, aby zvíťazili sily „civilizácie lásky“, ktoré pramenia zo žriedla Božej lásky.

V skupinkách sme uvažovali nad pojmami: „opustí“ a „ctí“, o láske podľa Biblie, o rodinách: ako spolu žiť a k čomu sa pripravovať, o rodokmeňoch našich rodín.

Svätá omša nás vtiahla ešte bližšie k Bohu. V homílii nám zarezonovala myšlienka, že Boh utišuje predovšetkým srdce človeka. Potrebujeme sa učiť Božiemu pohľadu. Máme neustále k dispozícii Božiu prítomnosť. A my ju máme vďaka Ježišovi, ktorý vynašiel spôsob ako byť stále s nami.

Obed, voľno. Voľno sme takmer všetci využili na prechádzky po krásnej zasneženej krajine, na rozhovory.

Popoludní nám pripravil Marián Kubeš prednášku: „Sila spoločenstva“. Nastolil otázky:

Čo je podstatou práce VPS? O akú službu ide? Čo je cieľom? Ako vieme, že ju robíme dobre? Čo k tomu potrebujeme, aby sme ju robili dobre? Dá sa to naučiť? Môže každý z nás takúto službu poskytnúť? Zamyslel sa nad opravdivým kresťanským spoločenstvom. A takým sú aj naše Manželské stretnutia a v rámci nich služba VPS. Keď v kresťanskom manželstve narazíme na problémy, hľadáme pomoc v štyroch zdrojoch:

1.Ja sám / my sami,

2.Prirodzené spoločenstvo: najbližší príbuzní, priatelia, spoločenstvo, kňaz,

3.Boh,

4.Odborník-špecialista.

Našou úlohou bude pomáhať sebe aj iným čerpať zo všetkých zdrojov pomoci. Jedným z dôležitých cieľov pomáhania je:

1.pomôcť iným pripraviť sa na lepšie zvládnutie problémovej situácie, v ktorej sa ocitli a 

2. aby plnšie dokázali využiť potenciál, ktorý spojením muža a ženy vo sviatostnom manželstve dostali. Pre niektoré páry budú aktuálne oba ciele, pre iné to bude cieľ druhý. Pomoc nie je jednostranný proces. Sú k nej potrební minimálne dvaja. Je to tímové úsilie. A VPS musí cielene usmerňovať toto úsilie a celú dynamiku. Rola VPS je pomôcť iným, aby našli odvahu odniesť svoje bolesti, trápenia, bezmocnosť, zúfalstvo, sklamanie, nedôveru, strach a nelásku ku Kristovi. Výsledok pomáhania závisí od štyroch dôležitých faktorov:

1.od kompetentnosti a motivácie pomáhajúceho,

2.od kompetentnosti a motivácie toho, kto pomoc potrebuje, či očakáva,

3.od kvality interakcie,

4.od množstva ďalších okolností, nad ktorými nemá kontrolu ani pomáhajúci ani prijímateľ pomoci.

V skupinke pomáhame manželom učiť sa. My ich nič neučíme. Iba uľahčujeme proces ich učenia. Skupinka je miesto, kde sa otvárajú nové príležitosti pre každý pár. Kľúčové zručnosti k naštartovaniu procesu učenia sú počúvanie a pýtanie sa. Aby sa človek mohol zmeniť, zúfalo potrebuje, aby ním niekto otriasol, aby s ním nadviazal spojenie a aby mu poskytol vedenie. Prednáška vie otriasť, skupinka ponúka spojenie a Duch nás učí a vedie vďaka darom, ktorými si z nás urobil nástroje. V skupinkách sme mali toľko námetov na rozhovory, že niektorí takmer zmeškali večeru.

Večer sme si sami pripravili zmes typickej manželáckej pohody. Nechýbali scénky, piesne, hra na gitare, vtipy ai. Táto pohoda v nás sa neskôr preniesla na izby, kde sme pokračovali v rozhovoroch.

V nedeľu ráno sme otvorili svoje srdcia vanutiu Božieho Ducha. Pri svätej omši v homílii Don Marián nasmeroval našu pozornosť na Ježišovo učenie o láske a na Diabla, ktorý bol a aj je nepriateľom Bohaa aj ľudstva. Je mnoho ľudí, ktorí z vlastnej skúsenosti vedia, že bez Božej pomoci v boji s diablom nezvíťazia. Kto však nezvládol pokušenie, nech prosí Boha o pomoc. Návrat k Bohu, návrat späť k pokoju, znova sa stať slobodným človekom si vyžaduje pre ujarmeného, posadnutého hriechom mnoho síl a milostí. Vyhnať diabla, pomôcť niekomu zanechať hriech, vrátiť sa k Bohu je pravý kresťanský prejav lásky. Evanjelium nám chcelo pripomenúť, aby sme nielen vedeli o moci Ježiša, ale aj prosili. Preto sa Cirkev stále modlí o silu pre svojich. A tiež za celý svet.

Raňajky posilnili naše telo, kapela nás rozospievala a už nás čakala ďalšia prednáška Mariána Kubeša„Načúvanie“. Načúvaním ponúkame priestor, v ktorom sa druhý cíti vítaný, prijímaný, bezpečný a slobodný byť sám sebou. Dnešná doba nás núti hovoriť, a preto nevieme počúvať. Počúvanie si nekladie za cieľ ľudí zmeniť, ale ponúknuť im priestor, kde sa zmena môže uskutočniť. Musím byť plne prítomný a k dispozícii tomu, ktorý potrebuje moje načúvajúce ucho. Existuje šesť kvalít ovplyvňujúce zmenu:

1.úcta: vážiť si druhého človeka,

2.opravdivosť: byť otvorený, nehrať, nepredstierať,

3.empatia: vidieť svet očami druhej osoby, uvedomovať si, aké má pocity a vedieť ich formulovať aj slovami,

4.konkrétnosť: je to snaha pomôcť druhej osobe, aby sa vyhla vágnosti, prílišnej všeobecnosti, aby bola konkrétna,

5.konfrontácia: otrasenie. Človek si musí uvedomiť rozpory, ktoré nie sú v súlade s Božím plánom a prijal zodpovednosť tak za zmenu, ako aj za rast,

6.bezprostrednosť: schopnosť dať si spätnú väzbu. Je to schopnosť otvorene sa podeliť o to, čo sa medzi poslucháčom a hovoriacim deje. Týchto šesť dimenzií predstavuje aj súbor zručností, ktoré potrebujeme. Mali by sme ich rozvíjať a zušľachťovať. V ďalšej časti sa Marián zameral na proces: „čomu načúvame“.

Načúvame 1.slovám: našou úlohou je nielen počúvať, ale aj počuť. Aktívne počúvať. Iba vtedy vieme nadviazať spojenie, porozumenie a vyjadriť podporu, ktorú iní potrebujú,

2.reč tela: neverbálna komunikácia: mimika a rôzne gestá,

3.pocity: je mnoho vrstiev pocitov, cez ktoré musíme preniknúť. Veľa ľudí nedokáže otvorene hovoriť o svojich pocitoch a mnohí majú dokonca strach z vlastných emócií. Musíme vytvoriť v ľuďoch istotu, aby dokázali vyjadriť svoje pocity,

4.myslenie: potrebujeme načúvať, čo je to posolstvo v myslení iných. Lebo väčšina z nás žije s veľkou dávkou nepravdy o sebe samých, o druhých, o svete, v ktorom žijeme, o Bohu. Potrebujeme načúvať tomu, čo si ľudia myslia o sebe. Ktorá je tá ich hlavná téma,

5.ticho: je dôležité započúvať sa do mlčania druhého človeka. Ako poslucháči sa musíme naučiť, kedy povedať: „Chceli by ste sa s nami podeliť o to, o čom premýšľate?“ A kedy sa pýtať nemáme.

Neskôr sme nacvičovali ako reagovať otvorenými otázkami na rôzne vyjadrenia členov skupinky, aby sme napomáhali manželom väčšej otvorenosti, úprimnosti a upevneniu vzťahov.

Štatistika:

Stretnutie organizačne zabezpečili Anička a Vlado Gabčíkovci a po obsahovej stránke Majka a Lacko Baránkovci.

Moderátorom bol Lacko Baránek, ktorý so svojou typickou charizmou zásoboval všetkých prítomných informáciami, vtipnými poznámkami.

Počet účastníkov:

40 manželských dvojíc + Don Marián Valábek,

vytvorili sme 10 skupiniek.

Hudbu produkovali Gabika a Vlado Zelíkovci, Marián Kubeš.

Ako tradične sme sa rozchádzali plní dojmov, pocitov, nabití vedomosťami, s vedomím, že toto je naše spoločenstvo. Sem patríme.



Vladimír Grigar – Záhorák z Bratislavy


Modlitba

Každú stredu o 21.00 sa spoločne modlíme za:

  • požehnanie pre dielo MS
  • požehnanie pre členov MS, ktorým zomrel manžel/manželka
  • manželov, ktorí od seba odišli a žijú s iným partnerom

Každý pondelok o 21.00 sa
modlíme za:

  • všetkých, ktorí majú problém s rôznymi závislosťami, či už s nimi bojujú alebo ešte nie

Sponzorské dary

Kurz MS je taký lacný ako sa len dá. Pre niektoré rodiny je aj to veľa. Ďakujeme za vaše sponzorské dary na náš účet:

IBAN: SK4011000000002621786594
BIC – SWIFT kód: TATRSKBX