Takmer po roku od prvej obnovy sa muži zo slovenských manželákov stretli, od 25.-27.2.2005, v rekreačnej oblasti Striebornica nad dedinou Uhrovec.* Viedli ju opäť naši slovensko-moravsko-sliezskí priatelia Slovák Miloš Vyleťal žijúci v slezskom Krnove a Moravák Ján Šlachta žijúci v Brne. Táto v poradí štvrtá obnova mužov bola po obsahovej stránke pokračovaním prvých troch obnôv. Zúčastnilo sa jej 34 mužov. Duchovným otcom bol nám dobre známy salezián Štefan Wallner SDB. „Hlavnú základňu“ sme mali na chate Liptov. Okrem toho sme bývali ešte v jednej menšej chate a stravovali sme sa v jedálni kúsok odtiaľ. Program bol tradičný. V piatok po registrácii, ubytovaní a večeri sme si na stretnutí pripomenuli závery obnovy č.1 a naši priatelia z Českej republiky nám stručne porozprávali o štyroch tvárach muža čiže o štyroch archetypoch, ktoré sú ukryté v každom mužovi v nerovnakej miere. Bol to vlastne úvod do samotnej problematiky, ktorú sme mali preberať. Po svätej omši sme unavení po celodennej práci a cestovaní išli spať.
V sobotu ráno väčšina z nás prežila rannú rozcvičku, ktorej šéfoval Peter Škrovánek. Dobre vysmiati z rozcvičky a naraňajkovaní sme sa stíšili pri rannej modlitbe, ktorú viedol Julián Vančo. Potom nasledoval hlavný program - prednáška o prvom archetype muža „milovník“. Je to ženský vonkajší typ. Charakterizuje ho spontánnosť prejavu radosti i smútku. Všetkého sa chce dotknúť, všetko vychutnať. Všíma si maličkosti a je slobodný. Nasledovalo stíšenie a práca v skupinke.
Po krátkej prestávke, ktorú sme využili na občerstvenie, bola prednáška „mudrc“. To je zase ženský vnútorný typ. Mudrc je zvedavý, kladie si otázky, spochybňuje a premýšľa. Je vytrvalý, trpezlivý, pravdivý. Jeho obrazom je pustovník hĺbajúci v tichu. Protikladom pustovníka je prorok, ktorý provokuje a pomáha nám vidieť, akí sme. Opäť bolo silencium a práca v skupinkách.
Po obede sme mali 2 a pol hodiny voľna. Niekoľko mužov si zašportovalo na bežkách, ale väčšina z nás mala krížovú cestu v prírode. Traja muži chceli pokoriť Jankov vŕšok, ale pre nedostatok času a ťažký terén museli rezignovať. Pevne dúfajú, že v teplejšom ročnom období prídu na chatu ako víťazi.
S novými silami načerpanými zo zimnej prírody sme si vypočuli prednášku „bojovník“. Ten nás učí sebaovládaniu a disciplíne. Musí mať vytýčený cieľ a hranice. Novodobým bojovníkom je manager. Nasledovalo stíšenie a skupinky.
Po večeri a krátkom oddychu sme mali svätú omšu a po nej krížovú cestu osobného života, kde sme Pána odprosovali za naše zlyhania. Bol to intímny rozhovor s naším Pánom.
Po bohatom agape sme sa rozprávali o spoločenstvách mužov i žien a o ich koordinácii s manželským a rodinným životom. Väčšina z nás išla spať až po polnoci, ale hlboký spánok v čarokrásnej prírode nám obnovil sily.
Nedeľu sme začali raňajkami a rannou modlitbou, ktorú viedol Janko Vrabec. A už nás čakal posledný štvrtý mužský archetyp „kráľ“. V súčasnosti je kríza kráľov, lebo je ich menej a menej. Pre každého ženatého muža by malo byť kráľovstvom jeho rodina. Hodnota každého kráľa sa odvíja od toho, akú má hodnotu u Boha. Obrazom kráľa je muž sediaci na tróne, pevne sa opierajúci o zem, ktorý v jednej ruke drží žezlo a v druhej jablko, na hlave má korunu. Kráľ je dôstojný a kľudný, zdravý a sebavedomý. Kráľ potrebuje bojovníka, ktorý obhajuje jeho autoritu. Mudrc mu nastavuje zrkadlo. Kráľ kráľov je Ježiš Kristus. Vďaka tomu môžem byť aj ja kráľom. Aby naše deti boli dobrými kráľmi, musíme ich veľmi milovať. Kráľ a kráľovná v rodine by mali hľadať rovnováhu a byť si navzájom oporou. Po prednáške sme mali 10-minútové stíšenie, ktoré zakončil Miloš Vyleťal slovami: „Ty si môj milovaný syn!“ Po zhodnotení celej obnovy bola svätá omša. Don Wallner svoje homílie vždy prispôsobil témam, o ktorých sme rozprávali. Počas celej obnovy sme sa zjednocovali pri bubnoch a piesňach. Vytvorili sme jednu veľkú duchovnú rodinu a bolo nám spolu veľmi dobre. Uvedomili sme si, že sme milovaným Božími synmi, ktorí majú svoje nezastupiteľné miesto v rodine, v práci, v spoločenstvách. Po obede sme zaspievali kuchárkam, ktoré sa o nás vzorne starali. Rýchlo sme pobalili niekoľko vecí a nastal čas rozlúčky. Rozlúčky bratov, ktorí napriek mnohým pádom chcú vstať a kráčať k Bohu a byť vzorom pre svoje deti a vnúčatá.
Vyšlo nám aj počasie. Bolo pravé zimné. Mali sme veľa snehu. Aj cez deň bolo niekoľko stupňov pod nulou. V nedeľu sa na nás usmievalo i slniečko.
Na koniec nám všetkým prečítal báseň Ján Šlachta, ktorú pre nás napísal a všetkým ju aj daroval. Veľmi trefne a hutne vystihuje múdrosť, ktorú sme sa o nás mužoch naučili.
Milovník
Zahlédne jak na obloze krouží pták,
v poli obdivuje vlčí mák.
Potěší ho hudba poezie,
kde je milovník, tam to prostě žije.
Být s ním je prostě pohoda,
jeho největší dar je svoboda.
Mudrc
Vzácna je vždy jeho rada,
dává pokoj srdci i když přijde zrada.
Než řekne slovo, dlouho hloubá,
dar moudrosti je jeho chlouba.
Je dobré mít ho stále při sobě,
vždyť zlo přichází v ledajaké podobě.
Bojovník
Ten učí nás ovládat tělo,
Zatnout zuby kde podlehnout by chtělo.
Je to rytíř bez bázně a hany,
když o dobrou jde věc, dovede rozdávat i rány.
Jeho darem je rozhodnost a odvaha,
kde vidí bezpráví tam vždycky pomáhá.
Král
Pevně svírá žezlo svojí moci,
ať je to ve dne, nebo pozdě v noci.
Život s opravdovým dobrým králem,
znamená mít na zemi už nebe málem.
Jeho darem je lásky plná autorita,
spravedlnost je do srdce mu vryta.
Ať svým požehnáním provází vás Pán,
to ze srdce vám přejí
Túto obnovu pripravil kolektív mužov: Ján Rajský, Julián Vančo, Augustín Hriadeľ,
Peter Škrovánek, Ján Vojtek, Miroslav Gräffinger a samozrejme hlavní aktéri Miloš Vyleťal a Ján Šlachta. Aktívni boli aj vedúci siedmych skupiniek, ktoré sme vytvorili: Albín Kolek, Marián Kubeš, Juraj Polakovič a už spomínaní: Ján Rajský, Julián Vančo, Ján Vojtek, Ján Vrabec. Hudobne pomáhali Jurko Hatala a Marián Kubeš.
Veríme, že aj naše ženy sa pustia po našich stopách a pripravia si svoje obnovy. Určite si ich zaslúžia.
„Manželácke“ obnovy mužov sú naším Pánom požehnávané. Každá má svojskú atmosféru. Muži načerpajú novú duchovnú energiu do každodenného života, prehĺbia si vedomosti o mužskej spiritualite, uvedomia si svoju jedinečnosť a lepšie sa spoznajú.
* Striebornica
O vzniku názvu Striebornica nie sú žiadne exaktné historické pramene. Iba povesť,
ktorá hovorí, že v Strážovskom pohorí, neďaleko zrúcanín uhrovského hradu, sa v objatí kopčekov ligoce jazero Striebornica. Jeho názov vznikol z toho, že majiteľ hradu gróf Gregor sa neoženil, ale mal veľmi rád Jána, syna chudobnej devy Margaréty a ustanovil ho za dediča hradu. Odvtedy sa začali diať čudné veci. Každé ráno sa na tráve objavila bohatá rosa. Lenže nebola to obyčajná rosa, ale rosa strieborná.
Preto názov Striebornica.
/Túto povesť mi poslal náš brat Augustín Hriadeľ z Uhrovca/