Jesenná obnova Manželských stretnutí (Drienica 17. - 19.10.2025)

Jesenná obnova Manželských stretnutí (Drienica 17. - 19.10.2025)

Milí manželáci a ostatní priaznivci Manželských stretnutí :)
Cez víkend sa konala jesenná obnova Manželských stretnutí 2025. Uskutočnila sa v Drienici, v horskom hoteli Javorna neďaleko Sabinova. Zišlo sa nás 24 manželských párov z obidvoch turnusov, a aj 4 páry a dve vdovy z kurzu seniorov a starých rodičov. Sprevádzali nás štyria kňazi. Aj keď sa chvíľami striedali, vždy bola možnosť prijať sviatosť zmierenia, či priestor na duchovný rozhovor.

Milí manželáci a ostatní priaznivci Manželských stretnutí :)

Cez víkend sa konala jesenná obnova Manželských stretnutí 2025. Uskutočnila sa v Drienici, v horskom hoteli Javorna neďaleko Sabinova.

Zišlo sa nás 24 manželských párov z obidvoch turnusov, a aj 4 páry a dve vdovy z kurzu seniorov a starých rodičov.

Sprevádzali nás štyria kňazi. Aj keď sa chvíľami striedali, vždy bola možnosť prijať sviatosť zmierenia, či priestor na duchovný rozhovor.

Stretnutie začalo v piatok svätou omšou. Potom sme sa už rozišli do skupiniek, aby sme sa zamysleli a porozprávali ako žijeme, ale hlavne o tom, ako sa nám darilo či nedarilo od letného kurzu.

Sobotné doobedie bolo venované úvahám a rozhovorom o výchove detí v rodine. Svedectvo Ľudky a Štefana Šprlákovcov nás v žiadnom prípade nenechalo na povrchu, ale viedlo nás k skutočne hlbokému pohľadu do duše nielen našich detí, ale aj nás – rodičov.

Poobede mnohých vylákala na prechádzku krásna príroda Čergovských vrchov umocnená jesennou farebnosťou.

Nielen krása, ale aj čistý vzduch a pohyb nás dobre naladili na poobedňajšiu, nie menej zaujímavú  tému pre manželov – Úloha muža a ženy v kresťanskom manželstve. Zuzka a Marek Gogovci nás inšpirovali k pravdivému pohľadu do našich manželstiev. Následné zdieľanie v skupinkách  s vynoveným pracovným listom otvorilo naše srdcia aj posilnilo ochotu posunúť sa v chápaní aj plnení našich úloh v manželstve.

Podľa výzvy Svätého Otca Leva XIV. sme sa po sv. omši a večeri spoločne pomodlili modlitbu sv. ruženca za mier vo svete.

Nedeľné doobedie patrilo téme Kňazský rozmer sviatosti manželstva, ktorú nám v prednáške otvoril o.Jožko Pajerský, riaditeľ Centra pre rodinu v Bratislave. Zazneli nové pohľady na manželstvo, aj nové výzvy pre nás, ako žiť naše manželstvá v spojení s Božou milosťou.

Novšie vysvetlenie ikony „Telo darované z lásky“ nám ukázalo, že sa cirkev posúva stále hlbšie v chápaní sviatosti manželstva a že my, manželia môžeme objavovať nekonečnú studnicu darov a milostí, darovaných Bohom pre náš šťastný život. Následná diskusia len potvrdila, že sme všetci na ceste, a že to môže byť cesta veľmi radostná.

Neodmysliteľná kapela, ktorá vznikla práve tu a účinkovala v tomto zložení iba tu, spoločné spievanie pred prednáškami, rozhovory pri jedle, ale nie len pri jedle, spoločné slávenie svätej omše, zomknutie sa v spoločných modlitbách,  to všetko z nás vytvorilo krásne spoločenstvo. Veru, až sa nám mnohým nechcelo v nedeľu odísť a ťažko sa nám lúčilo.

Ale my vieme, že to nie je koniec. Môžeme sa opäť stretnúť – napr. na jarnej obnove, ktorá bude v Trenčíne 13.-15. marca, a potom v lete na ďalšom kurze.

Dovtedy – dovidenia priatelia.

Zapísali Ďaďa a Vlado Jackovci