Letný kurz Manželských stretnutí - 2. turnus (B.Bystrica 24.7.-1.8.2004)

11. letný kurz „Manželské stretnutia 2004“ - 2.turnus sa konal 24. júla – 1. augusta 2004 v Študentskom domove UMB Banská Bystrica

Po dlhšom čase – žeby v šoku po návrate do reality alebo z presvedčenia, že niekto iný už na tom určite pracuje? – sa konečne ozýva aj druhá časť rodiny Manželských stretnutí, ktorá mala svoj zraz o týždeň neskôr ako prvý turnus. No a ako ináč – aj nám bolo super!

Druhý turnus mal okrem väčšieho počtu nových párov (z celkového počtu 138 ich bolo 56) aj ďalšie špecifikum – a to veľa mladých rodín a tým aj malých detí. Vyše 50 bábätiek a ich „vozový park“ vyvolával každé ráno vo vestibule internátu UMB ovzdušie radostnej nádeje, ktoré sa naisto prelievalo do úsmevov a sŕdc všetkých účastníkov.

Naše „polepšovanie sa“ vo veciach manželských v čase od 24.7. do 1.8. 2004 zasa po dlhšom čase zažívala pôvodná aula UMB. Kým sa manželia učili správnej optike vzájomného vzťahu počas prednášok a následne ich prostredníctvom modlitby, otvárania sa a zdieľania v skupinkách prenášali do života, našich 250 detí dávalo zabrať všetkým 105 animátorom na čele s Lydkou Čeledovou. Počasie pre nás dospelých nehralo žiadnu rolu, ale tri dni dažďa dali poriadne zabrať všetkým animátorom.

Každodenné večerné sväté omše boli skutočným stretnutím jednej obrovskej rodiny. Okrem riadne „kontrahovaných“ kňazov v zložení: don Marián Valábek, don Jozef Dömény, don Juraj Malý, Vladimír Kutiš, František Mašek a pre deti don Štefan Wallner, prišli ich rady v tejto službe aspoň na chvíľu posilniť aj don Marián Bundzel a správca bystrického univerzitného pastoračného centra. V nedeľu a pondelok na skok prišiel atmosféru MS zažiť aj čakajovský pán farár Peter Hayden.

Až do stredy nás Janko Balažia a Juraj Červeň z postu moderátorov museli ešte nabádať na využívanie služieb kňazov, nakoľko vyzerali stále dosť čerství, ale vo štvrtok už takí neboli. Skvelou pomocou moderátorskej dvojice bol „Zelik band“, ktorý mal síce premenlivé zloženie, ale stabilný výkon. Okrem Gabiky a Vlada Zelíkovcov v ňom svoje talenty predviedli aj iní muzikanti z rôznych rodinných kapiel určite zvučných mien. Novým prvkom bola praktická „kremienkovská“ rozcvička v podaní manželov Baginovcov a Funtekovcov (formácia šva-šva-šou), ktorá za zvukov spirituálu „Ráno, celý deň . . .“ rozhýbala pred prednáškou naše zmľandravené telá a duše.

Večery patrili opäť manželom a rodinám, ale kto chcel, ten sa mohol zúčastniť na organizovanom doplnkovom programe. V pondelok a v utorok manželia v skupinkách bombardovali nebesia prostredníctvom modlitieb za potreby jednotlivých členov skupinky. V stredu nám manželia Lukáčovci a Fulopovci priblížili Billingsovu ovulačnú metódu tentoraz v dvoch formách – pre začínajúcich i pre tých, čo ju už poznajú a chceli sa dozvedieť čosi viac. Štvrtkový večer patril jednoznačne programu našich detí a nám rodičom padlo dobre vidieť, že nezdedili po nás len naše chyby, ale, že majú aj výrazné vlohy a nadanie. Piatkový večer absolvovali MS novinku a to v podobe návštevy manželov Jozefa a Simony Predáčovcov, ktorí predstavili účastníkom symptotermálnu metódu prirodzeného plánovania rodičovstva.

Sobota bola vyvrcholením nášho celotýždňového úsilia o zmenu, a ako keby to chcelo potvrdiť aj počasie, ktoré sa tiež úplne zmenilo na teplé a slnečné. Kým si väčšina detí užívala deň bez rodičov na celodenných výletoch, ich otcovia a mamy mali poobede – mnohí po riadne dlhom čase – jedno veľké, krásne a romantické rande. Bol na ňom čas na všetko – na dobrú komunikáciu, na poznávanie sa, na čarovné zákutia v trojici (ja-ty-Boh). Aby sme nemali problémy spomenúť si, ako dobré rande vyzerá, starostlivo ho pre nás – trasu i usmerňujúce otázky – pripravili Peter a Andrea Hornáčkovci.

Na priebeh tejto našej maturity lásky starostlivo, zhovievavo a láskavo dohliadal v slušivom talári zaodetý predseda maturitnej komisie Janko Vrabec. Najlepší výsledok dosiahli manželia Anton a Vierka Balákovci, ktorým bolo samým dobre 4 hodiny a 25 minút.

Naša slávnostná svadobná omša s obnovením manželských sľubov bola vzájomným potvrdením jednoty s manželom a Bohom, v ktorého pomoc v našom vzťahu stále dúfame. No a po nej nás čakala tá krásna slávobrána z rúk našich detí.

Strihať meter na vojne patrilo k svetlým okamžikom vojaka základnej služby. Strihať stravné lístky na MS malo opačný efekt – čím ich bolo menej, tým sa nám viac nepozdávalo odísť z Bystrice.

V nedeľu však nadišiel aj tento okamih. Po záverečnej sv. omši nastal čas hodnotenia 11. ročníka „dvojky“, ktorý od smútku a nostalgie zachránili jednak deti a animátori – živí a celí a dúfajme, že aj nepozbavení predstáv o rodičovstve – a 9 mamičiek v požehnanom stave, ktoré dostali požehnanie.

Spoločná pieseň nebola ani tak na rozlúčku, ako na povzbudenie, že sme stále v láske spojení všetci navzájom.

Na jeseň si chceme povedať, ako nám to šlo – a dovtedy sa vždy v stredu o 21:00 hodine vzájomne posilňujeme modlitbami za celú rodinu MS. Nech dobrý Pán z milostí nimi vyprosených nadelí všetkým, ktorí našu „dvojku“ držali pri živote v každej ľudskej potrebe i tým, čo to potrebujú.

Mária Kohutiarová